# Budi Auktioner - Budi.se - Auktioner online
------------------------------------------------------------------------

## DAF FA LF210H -2018 | DIESEL Mätarställning (km): 542260

![DAF FA LF210H -2018 | DIESEL Mätarställning (km): 542260](https://media.budi.se/auctionobjects/images/Linus/1.jpg)
- *ID*: 124529 (1/124529)
- *Kategori*: Lastbilar
- *Plats*: Borlänge (Dalarna)

---

### Beskrivning

```markdown
Bärgningsbil DAF FA LF210H Eurotechnik
Fabrikat: DAF
Modell: FA LF210H
Fordonsår: 2018
Chassienr / serienr: XLRAEL1500L474916
Km-ställning: 542260
Motoreffekt: ca 211 hk

Drivmedel: Diesel
Växellåda: Manuell
Miljöklass: 6

Mått
Lastutrymmets längd: 6.3 m
Tjänstevikt / Lastv. (kg): 7270 / 4720
Totalvikt (kg): 11990

Besiktning /sen besiktn.: 2026-03-31 / 2025-03-26

Utrustad med:
- AC
- Centrallås
- Elhissar
- ABS
- Färdskrivare
- Vinsch 2 stycken 3.6 ton fjärrstyrning
- Blixtljusramp
- Arbetsbelysning led
- Sovhytt
- Fjädring fram parabel
- Fjädring bak luft
- Dieselvärmare
```

---

### Egenskaper

#### Produktinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🏷️ Lastbilstillverkare | DAF |

#### Utförande

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🎨 Färg | Röd |

#### Fordonsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🚛 Fordonsslag | Lastbil |
| 📅 Fordonsår | 2018 |
| 🔢 Mätarställning | 542 260 km |

#### Besiktning

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| ✅ Senast godkänd | 2025-03-26 |
| 📅 Besiktigad t.o.m. | 2026-03-31 |
| 🏢 Station | Sts Sydhamnens Trailer Service Ab |
| 📋 Senaste utfall | Godkänd |

#### Miljö och prestanda

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🌿 Euro miljöklass | Euro 6 |

#### Motor och drivlina

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🐎 Motoreffekt | 211 hk |
| 🔩 Cylindervolym | 4 500 cm³ |
| ⚙️ Växellåda | Manuell |
| ⛽ Drivmedel | Diesel |

#### Däck och hjul

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🛞 Däck fram | 245/70R17.5 |
| 🛞 Däck bak | 245/70R17.5 |

#### Mått och vikt

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📏 Längd | 8,65 m |
| 📏 Höjd | 2,75 m |
| ↔️ Bredd | 2,41 m |
| ⚖️ Tjänstevikt | 7 270 kg |
| ⚖️ Totalvikt | 11 990 kg |
| ⚖️ Maxlast | 4 720 kg |
| 🔢 Antal axlar | 2 |

#### Registreringsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📅 Registreringsdatum | 2018-06-21 |
| 📋 Fordonsstatus | Avställd |
| 📅 Statusdatum | 2025-11-20 |
| 📅 Första gången i trafik | 2018-07-03 |
| 📄 EU-registreringsbevis datum | 2018-06-28 |

---

### Budinformation
- **_OBS_**: Auktionen är avslutad
- *Auktionsavslut*: 2026-01-04 07:03 (Svensk tidszon)

- *Ledande bud (exkl. moms)*: 307 500 kr
- *Ledande bud (inkl. moms)*: 384 375 kr
- *Antal bud*: 0
- *Moms på bud*: 25%
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (exkl. moms)*: 500 kr
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (inkl. moms)*: 625 kr
- *Reservationspris uppnått*: Ja

- *Serviceavgift (exkl. moms)*: 12500 kr
- *Serviceavgift (inkl. moms)*: 15625 kr

- *Reservationspris*: uppnått

---

### Auktion
- **_OBS_**: Auktionen är avslutad
- *Auktionsavslut*: 2026-01-04 07:03 (Svensk tidszon)

- *Plats*: Borlänge (Dalarna)
- *Utlämningsadress*: Jordbro
- *Visning*: Efter ö.k. med pro@budi.se
- *Frakt*: Ej tillgänglig
- *Säljare*: Säljes på uppdrag av ett företag.
- *Övrigt*: PRO-objekt skall betalas via faktura eller Swish.

Har du vunnit ett PRO-produkt så kommer du få ett separat mail gällande just den produkten.

---

### Auktionsansvarig (auktionsmäklare)
- *Namn*: Budi Auktioner
- *E-post*: fordon@budi.se
- *Telefon*: 08-20 65 55

---

### Alla bilder
![DAF FA LF210H -2018 | DIESEL Mätarställning (km): 542260](https://media.budi.se/auctionobjects/images/Linus/1.jpg)


---

### Säljs i Auktion
- *ID*: 4145
- *Namn*: .


------------------------------------------------------------------------

Tack för att du besöker Budi.se!

- Denna sida finns tillgänglig på: https://www.budi.se/objekt/124529/lastbilar/daf-fa-lf210h-2018-diesel-matarstallning-km-542260.md
- Denna sida finns också tillgänglig som HTML på: https://www.budi.se/objekt/124529/lastbilar/daf-fa-lf210h-2018-diesel-matarstallning-km-542260
- För fullständiga LLM instruktioner, se: https://www.budi.se/llms.txt

------------------------------------------------------------------------

Copyright Budi AB - All rights reserved
