# Budi Auktioner - Budi.se - Auktioner online
------------------------------------------------------------------------

## Personbil MERCEDES-BENZ CITAN -2018 | DIESEL. Bilar med diverse brister och fel.ägda fordon Återtagna och hittade vmb.

![Personbil MERCEDES-BENZ CITAN -2018 | DIESEL. Bilar med diverse brister och fel.ägda fordon Återtagna och hittade vmb.](https://media.budi.se/auctionobjects/images/invautokk/21.jpg)
- *ID*: 129581 (21/129581)
- *Kategori*: Fordon
- *Plats*: Haninge (Stockholm)

---

### Egenskaper

#### Produktinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🏷️ Biltillverkare | Mercedes-Benz |

#### Utförande

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🎨 Färg | Vit |

#### Fordonsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🚛 Fordonsslag | Lastbil |
| 📅 Fordonsår | 2018 |

#### Besiktning

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🔢 Mätarställning vid senaste besiktning | 220 963 km |
| ✅ Senast godkänd | 2025-05-16 |
| 📅 Besiktigad t.o.m. | 2026-07-31 |
| 🏢 Station | Carspect Stockholm Åkersberga |
| 📋 Senaste utfall | Godkänd |

#### Miljö och prestanda

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🌿 Euro miljöklass | 6 |
| 🏎️ Maxhastighet | 160 km/h |

#### Motor och drivlina

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🐎 Motoreffekt | 89 hk |
| 🔩 Cylindervolym | 1 461 cm³ |
| ⚙️ Växellåda | Manuell |
| ⛽ Drivmedel | Diesel |

#### Däck och hjul

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🛞 Däck fram | 195/65R15 91T |
| 🛞 Däck bak | 195/65R15 91T |

#### Mått och vikt

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📏 Längd | 4,321 m |
| 📏 Höjd | 1,805 m |
| ↔️ Bredd | 1,829 m |
| ⚖️ Tjänstevikt | 1 443 kg |
| ⚖️ Totalvikt | 1 950 kg |
| ⚖️ Maxlast | 507 kg |
| 🔢 Antal axlar | 2 |
| ⚖️ Släpvikt obromsad | 1 050 kg |

#### Registreringsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📅 Registreringsdatum | 2018-09-06 |
| 📋 Fordonsstatus | Avregistrerad |
| 📅 Statusdatum | 2025-12-01 |
| 📅 Första gången i trafik | 2018-12-20 |
| 📄 EU-registreringsbevis datum | 2025-02-11 |
| ❓ Statusorsak | UTFÖRT |

---

### Budinformation
- **_OBS_**: Auktionen är avslutad
- *Auktionsavslut*: 2026-01-01 11:23 (Svensk tidszon)

- **_OBS_**: Objektet säljs inkl. ej avdragsgill moms
- *Ledande bud (exkl. moms)*: 30 000 kr
- *Ledande bud (inkl. moms)*: 30 000 kr
- *Antal bud*: 0
- *Moms på bud*: 0%
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (exkl. moms)*: 500 kr
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (inkl. moms)*: 500 kr
- *Reservationspris uppnått*: Ja

- *Serviceavgift (exkl. moms)*: 0 kr
- *Serviceavgift (inkl. moms)*: 0 kr

- *Reservationspris*: uppnått

---

### Auktion
- **_OBS_**: Auktionen är avslutad
- *Auktionsavslut*: 2026-01-01 11:23 (Svensk tidszon)

- *Plats*: Haninge (Stockholm)
- *Utlämningsadress*: Jordbro
- *Visning*: Efter ö.k. med pro@budi.se
- *Frakt*: Ej tillgänglig
- *Säljare*: Säljes på uppdrag av ett konkursbo.

---

### Auktionsansvarig (auktionsmäklare)
- *Namn*: Budi Auktioner
- *E-post*: fordon@budi.se
- *Telefon*: 08-20 65 55

---

### Alla bilder
![Personbil MERCEDES-BENZ CITAN -2018 | DIESEL. Bilar med diverse brister och fel.ägda fordon Återtagna och hittade vmb.](https://media.budi.se/auctionobjects/images/invautokk/21.jpg)


---

### Säljs i Auktion
- *ID*: 7015
- *Namn*: Invautokk


------------------------------------------------------------------------

Tack för att du besöker Budi.se!

- Denna sida finns tillgänglig på: https://www.budi.se/objekt/129581/fordon/personbil-mercedes-benz-citan-2018-diesel-bilar-med-diverse-brister-och-felagda-fordon-atertagna-och-hittade-vmb.md
- Denna sida finns också tillgänglig som HTML på: https://www.budi.se/objekt/129581/fordon/personbil-mercedes-benz-citan-2018-diesel-bilar-med-diverse-brister-och-felagda-fordon-atertagna-och-hittade-vmb
- För fullständiga LLM instruktioner, se: https://www.budi.se/llms.txt

------------------------------------------------------------------------

Copyright Budi AB - All rights reserved
