# Budi Auktioner - Budi.se - Auktioner online
------------------------------------------------------------------------

## Personbil MERCEDES-BENZ FLOBY FLAK SPRINTER -2016 | DIESEL. Bilar med diverse brister och fel.ägd fordon Bakaxel defekt och turbo problem. Säljes som repobjekt.

![Personbil MERCEDES-BENZ FLOBY FLAK SPRINTER -2016 | DIESEL. Bilar med diverse brister och fel.ägd fordon Bakaxel defekt och turbo problem. Säljes som repobjekt.](https://media.budi.se/auctionobjects/images/invautokk/22.jpg)
- *ID*: 129582 (22/129582)
- *Kategori*: Fordon
- *Plats*: Haninge (Stockholm)

---

### Egenskaper

#### Produktinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🏷️ Biltillverkare | Mercedes-Benz |

#### Utförande

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🎨 Färg | Vit |

#### Fordonsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🚛 Fordonsslag | Lastbil |
| 📅 Fordonsår | 2016 |

#### Besiktning

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🔢 Mätarställning vid senaste besiktning | 331 200 km |
| ✅ Senast godkänd | 2024-03-21 |
| 🏢 Station | Opus Vallentuna |
| 📋 Senaste utfall | Underkänd |
| 📝 Besiktningsorsak | UTG |
| ⚠️ Föreläggandedatum | 2025-12-08 |

#### Miljö och prestanda

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🌿 Euro miljöklass | 5 |
| 🏎️ Maxhastighet | 148 km/h |

#### Motor och drivlina

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🐎 Motoreffekt | 161 hk |
| 🔩 Cylindervolym | 2 143 cm³ |
| ⚙️ Växellåda | Automat |
| ⛽ Drivmedel | Diesel |

#### Däck och hjul

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🛞 Däck fram | 235/65R16C 115/113R |
| 🛞 Däck bak | 235/65R16C 115/113R |

#### Mått och vikt

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📏 Längd | 7,043 m |
| 📏 Höjd | 2,98 m |
| ↔️ Bredd | 2,175 m |
| ⚖️ Tjänstevikt | 2 721 kg |
| ⚖️ Totalvikt | 3 500 kg |
| ⚖️ Maxlast | 779 kg |
| 🔢 Antal axlar | 2 |
| ⚖️ Släpvikt obromsad | 2 000 kg |

#### Registreringsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📅 Registreringsdatum | 2016-04-25 |
| 📋 Fordonsstatus | Avställd |
| 📅 Statusdatum | 2024-02-13 |
| 📅 Första gången i trafik | 2016-05-12 |
| 📄 EU-registreringsbevis datum | 2025-10-28 |
| 🚫 Körförbud | Ja |

---

### Budinformation
- **_OBS_**: Auktionen är avslutad
- *Auktionsavslut*: 2026-01-01 11:24 (Svensk tidszon)

- *Ledande bud (exkl. moms)*: 30 000 kr
- *Ledande bud (inkl. moms)*: 37 500 kr
- *Antal bud*: 0
- *Moms på bud*: 25%
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (exkl. moms)*: 500 kr
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (inkl. moms)*: 625 kr
- *Reservationspris uppnått*: Ja

- *Serviceavgift (exkl. moms)*: 0 kr
- *Serviceavgift (inkl. moms)*: 0 kr

- *Reservationspris*: uppnått

---

### Auktion
- **_OBS_**: Auktionen är avslutad
- *Auktionsavslut*: 2026-01-01 11:24 (Svensk tidszon)

- *Plats*: Haninge (Stockholm)
- *Utlämningsadress*: Jordbro
- *Visning*: Efter ö.k. med pro@budi.se
- *Frakt*: Ej tillgänglig
- *Säljare*: Säljes på uppdrag av ett konkursbo.

---

### Auktionsansvarig (auktionsmäklare)
- *Namn*: Budi Auktioner
- *E-post*: fordon@budi.se
- *Telefon*: 08-20 65 55

---

### Alla bilder
![Personbil MERCEDES-BENZ FLOBY FLAK SPRINTER -2016 | DIESEL. Bilar med diverse brister och fel.ägd fordon Bakaxel defekt och turbo problem. Säljes som repobjekt.](https://media.budi.se/auctionobjects/images/invautokk/22.jpg)


---

### Säljs i Auktion
- *ID*: 7246
- *Namn*: Invautokk (Split)


------------------------------------------------------------------------

Tack för att du besöker Budi.se!

- Denna sida finns tillgänglig på: https://www.budi.se/objekt/129582/fordon/personbil-mercedes-benz-floby-flak-sprinter-2016-diesel-bilar-med-diverse-brister-och-felagd-fordon-bakaxel-defekt-och-turbo-problem-saljes-som-repobjekt.md
- Denna sida finns också tillgänglig som HTML på: https://www.budi.se/objekt/129582/fordon/personbil-mercedes-benz-floby-flak-sprinter-2016-diesel-bilar-med-diverse-brister-och-felagd-fordon-bakaxel-defekt-och-turbo-problem-saljes-som-repobjekt
- För fullständiga LLM instruktioner, se: https://www.budi.se/llms.txt

------------------------------------------------------------------------

Copyright Budi AB - All rights reserved
