# Budi Auktioner - Budi.se - Auktioner online
------------------------------------------------------------------------

## Personbil MERCEDES-BENZ 420 SE -1990 | BENSIN. Bil med diverse brister och fel.ägd fordon Säljes som reparationsobjekt, delar saknas, växellåda ej korrekt funktion.

![Personbil MERCEDES-BENZ 420 SE -1990 | BENSIN. Bil med diverse brister och fel.ägd fordon Säljes som reparationsobjekt, delar saknas, växellåda ej korrekt funktion.](https://media.budi.se/auctionobjects/images/invautokk/24.jpg)
- *ID*: 129584 (24/129584)
- *Kategori*: Fordon
- *Plats*: Haninge (Stockholm)

---

### Egenskaper

#### Produktinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🏷️ Biltillverkare | Mercedes-Benz |
| 📝 Handelsbeteckning | 420 SE |

#### Utförande

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🎨 Färg | #B3B3B3 |

#### Fordonsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🚛 Fordonsslag | Personbil |
| 📅 Fordonsår | 1990 |

#### Besiktning

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🔢 Mätarställning vid senaste besiktning | 206 314 km |
| ✅ Senast godkänd | 2022-03-31 |
| 📅 Besiktigad t.o.m. | 2024-03-31 |
| 🏢 Station | Opus Täby-ella Gård |
| 📋 Senaste utfall | Godkänd |
| 📝 Besiktningsorsak | INT |

#### Motor och drivlina

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🐎 Motoreffekt | 221 hk |
| ⚙️ Växellåda | Automat/tillsats |
| ⛽ Drivmedel | Bensin |

#### Däck och hjul

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🛞 Däck fram | 205/65R15 |
| 🛞 Däck bak | 205/65R15 |

#### Mått och vikt

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📏 Längd | 5,15 m |
| ↔️ Bredd | 1,82 m |
| ⚖️ Tjänstevikt | 1 840 kg |
| ⚖️ Totalvikt | 2 160 kg |
| ⚖️ Maxlast | 320 kg |
| ⚖️ Släpvikt obromsad | 1 900 kg |

#### Registreringsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📅 Registreringsdatum | 1991-01-30 |
| 📋 Fordonsstatus | Avställd |
| 📅 Statusdatum | 2006-02-28 |
| 📅 Första gången i trafik | 1991-02-25 |
| 📄 EU-registreringsbevis datum | 2025-12-11 |
| 🚫 Körförbud | Ja |

---

### Budinformation
- **_OBS_**: Auktionen är avslutad
- *Auktionsavslut*: 2026-01-01 11:26 (Svensk tidszon)

- **_OBS_**: Objektet säljs inkl. ej avdragsgill moms
- *Ledande bud (exkl. moms)*: 18 200 kr
- *Ledande bud (inkl. moms)*: 18 200 kr
- *Antal bud*: 0
- *Moms på bud*: 0%
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (exkl. moms)*: 500 kr
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (inkl. moms)*: 500 kr
- *Reservationspris uppnått*: Ja

- *Serviceavgift (exkl. moms)*: 0 kr
- *Serviceavgift (inkl. moms)*: 0 kr

- *Reservationspris*: uppnått

---

### Auktion
- **_OBS_**: Auktionen är avslutad
- *Auktionsavslut*: 2026-01-01 11:26 (Svensk tidszon)

- *Plats*: Haninge (Stockholm)
- *Utlämningsadress*: Jordbro
- *Visning*: Efter ö.k. med pro@budi.se
- *Frakt*: Ej tillgänglig
- *Säljare*: Säljes på uppdrag av ett konkursbo.

---

### Auktionsansvarig (auktionsmäklare)
- *Namn*: Budi Auktioner
- *E-post*: fordon@budi.se
- *Telefon*: 08-20 65 55

---

### Alla bilder
![Personbil MERCEDES-BENZ 420 SE -1990 | BENSIN. Bil med diverse brister och fel.ägd fordon Säljes som reparationsobjekt, delar saknas, växellåda ej korrekt funktion.](https://media.budi.se/auctionobjects/images/invautokk/24.jpg)


---

### Säljs i Auktion
- *ID*: 7248
- *Namn*: Invautokk (Split)


------------------------------------------------------------------------

Tack för att du besöker Budi.se!

- Denna sida finns tillgänglig på: https://www.budi.se/objekt/129584/fordon/personbil-mercedes-benz-420-se-1990-bensin-bil-med-diverse-brister-och-felagd-fordon-saljes-som-reparationsobjekt-delar-saknas-vaxellada-ej-korrekt-funktion.md
- Denna sida finns också tillgänglig som HTML på: https://www.budi.se/objekt/129584/fordon/personbil-mercedes-benz-420-se-1990-bensin-bil-med-diverse-brister-och-felagd-fordon-saljes-som-reparationsobjekt-delar-saknas-vaxellada-ej-korrekt-funktion
- För fullständiga LLM instruktioner, se: https://www.budi.se/llms.txt

------------------------------------------------------------------------

Copyright Budi AB - All rights reserved
