# Budi Auktioner - Budi.se - Auktioner online
------------------------------------------------------------------------

## Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt

![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268.jpg)
- *ID*: 136714 (268/136714)
- *Kategori*: Lastbilar
- *Plats*: Haninge (Stockholm)

---

### Beskrivning

```markdown
* Besiktigad tom: 2025-03-03
* Tillverkare: Schmitz Cargobull AG 
* Typnummer: SCB*S3B
* Invändig längd: 13633 mm
* Invändig bredd: 2480 mm
* Invändig höjd: 3139 mm

**Anmärkningar**
* Se bilder
* Saknar registreringsskylt 
* Ett hjul bortmonterat, osäker anledning
 
OBS! Säljs som reparationsobjekt!

Se mer information under egenskaper nedan...
```

---

### Egenskaper

#### Produktinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🏷️ Lastbilstillverkare | Schmitz Cargobull |
| 📝 Handelsbeteckning | SCBS3B |
| 📅 Tillverkningsår | 2 014 |
| 🪪 VIN | WSM00000005135472 |

#### Utförande

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🎨 Färg | Vit |

#### Tekniska specifikationer

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 💺 Antal säten | 0 |

#### Fordonsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🚛 Fordonsslag | Släpvagn |
| 🚗 Kaross | Släp |
| 📅 Fordonsår | 2 014 |

#### Besiktning

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| ✅ Senast godkänd | 2023-07-20 |
| 🏢 Station | Opus Uppsala-librobäck |
| 📋 Senaste utfall | Underkänd |
| 📝 Besiktningsorsak | UTG |
| ⚠️ Föreläggandedatum | 2025-03-03 |
| 🔤 Besiktningsgrupp | 12/12/12 |

#### Däck och hjul

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🛞 Däck fram | 385/65R 160J |
| 🛞 Däck bak | 385/65R 160J |
| ⭕ Fälg fram | 11.75x22.5 ET120 |
| ⭕ Fälg bak | 11.75x22.5 ET120 |

#### Mått och vikt

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📏 Längd | 100 m |
| 📏 Höjd | 100 m |
| ↔️ Bredd | 20 m |
| ⚖️ Tjänstevikt | 7 512 kg |
| ⚖️ Totalvikt | 42 000 kg |
| ⚖️ Maxlast | 34 488 kg |
| 🔢 Antal axlar | 3 |
| 📏 Axelavstånd | 1 310 mm |
| 📏 Axelavstånd 2 | 1 310 mm |

#### Registreringsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📅 Registreringsdatum | 2014-10-22 |
| 📋 Fordonsstatus | Avställd |
| 📅 Statusdatum | 2025-10-03 |
| 📅 Första gången i trafik | 2014-11-03 |
| 📄 EU-registreringsbevis datum | 2026-03-11 |
| 🚫 Körförbud | Ja |
| 🇪🇺 EU-typgodkännandenr | e4*2007/46*0152*06 |

---

### Budinformation
- *Auktionsavslut*: 2026-05-20 12:03 (Svensk tidszon)

- **_OBS_**: Endast företag får lägga bud på detta objekt
- *Ledande bud (exkl. moms)*: 3 000 kr
- *Ledande bud (inkl. moms)*: 3 750 kr
- *Antal bud*: 0
- *Moms på bud*: 25%
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (exkl. moms)*: 500 kr
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (inkl. moms)*: 625 kr
- *Reservationspris uppnått*: Nej

- *Serviceavgift (exkl. moms)*: 6900 kr
- *Serviceavgift (inkl. moms)*: 8625 kr

- *Reservationspris*: ej uppnått

---

### Auktion
- *Auktionsavslut*: 2026-05-20 12:03 (Svensk tidszon)

- *Plats*: Haninge (Stockholm)
- *Utlämningsadress*: Jordbro
- *Visning*: Efter ö.k. med pro@budi.se
- *Frakt*: Ej tillgänglig
- *Säljare*: Säljes på uppdrag av ett företag.

---

### Auktionsansvarig (auktionsmäklare)
- *Namn*: Budi Auktioner
- *E-post*: fordon@budi.se
- *Telefon*: 08-20 65 55

---

### Alla bilder
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-2.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-3.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-4.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-5.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-6.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-7.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-8.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-9.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-10.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-11.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-12.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-13.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-14.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-15.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-16.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-17.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-18.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-19.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-20.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-21.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-22.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-23.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-24.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-25.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-26.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-27.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-28.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-29.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-30.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-31.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-32.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-33.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-34.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-35.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-36.jpg)
![Trailer S5 Schmitz Cargobull Scbs3b -2014 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/268-37.jpg)


---

### Säljs i Auktion
- *ID*: 8044
- *Namn*: Lastbilssläp och Trailers


------------------------------------------------------------------------

Tack för att du besöker Budi.se!

- Denna sida finns tillgänglig på: https://www.budi.se/objekt/136714/lastbilar/trailer-s5-schmitz-cargobull-scbs3b-2014-reparationsobjekt.md
- Denna sida finns också tillgänglig som HTML på: https://www.budi.se/objekt/136714/lastbilar/trailer-s5-schmitz-cargobull-scbs3b-2014-reparationsobjekt
- För fullständiga LLM instruktioner, se: https://www.budi.se/llms.txt

------------------------------------------------------------------------

Copyright Budi AB - All rights reserved
