# Budi Auktioner - Budi.se - Auktioner online
------------------------------------------------------------------------

## Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt

![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269.jpg)
- *ID*: 136715 (269/136715)
- *Kategori*: Lastbilar
- *Plats*: Haninge (Stockholm)

---

### Beskrivning

```markdown
* Besiktigad tom: 2026-01-31
* Tillverkare: Schmitz Cargobull AG Werk Vreden
* Typnummer: NKS*SCB*S3B
* Invändig längd: ca 13580 mm
* Invändig bredd: ca 2475 mm
* Invändig höjd: ca 3160 mm

**Anmärkningar**
* Se bilder
* Saknar registreringsskylt
* Golv saknas delvis
* Vänster lampa trasig

OBS! Säljs som reparationsobjekt!


Se mer information under egenskaper nedan...
```

---

### Egenskaper

#### Produktinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🏷️ Lastbilstillverkare | Schmitz Cargobull |
| 📅 Tillverkningsår | 2 015 |
| 🪪 VIN | WSM00000005143347 |

#### Utförande

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🎨 Färg | Vit |

#### Tekniska specifikationer

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 💺 Antal säten | 0 |

#### Fordonsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🚛 Fordonsslag | Släpvagn |
| 🚗 Kaross | Släp |
| 📅 Fordonsår | 2 015 |

#### Besiktning

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| ✅ Senast godkänd | 2025-02-01 |
| 📅 Besiktigad t.o.m. | 2026-01-31 |
| 🏢 Station | Opus Uppsala-librobäck |
| 📋 Senaste utfall | Godkänd |
| 📝 Besiktningsorsak | INT |
| 🔤 Besiktningsgrupp | 12/12/12 |

#### Däck och hjul

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🛞 Däck fram | 385/65 160J |
| 🛞 Däck bak | 385/65 160J |
| ⭕ Fälg fram | 11.75x22.5 ET120 |
| ⭕ Fälg bak | 11.75x22.5 ET120 |

#### Mått och vikt

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📏 Längd | 13 900 mm |
| 📏 Höjd | 4 450 mm |
| ↔️ Bredd | 2 550 mm |
| ⚖️ Tjänstevikt | 7 669 kg |
| ⚖️ Totalvikt | 42 000 kg |
| ⚖️ Maxlast | 34 331 kg |
| 🔢 Antal axlar | 3 |
| 📏 Axelavstånd | 1 310 mm |
| 📏 Axelavstånd 2 | 1 310 mm |

#### Registreringsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📅 Registreringsdatum | 2015-06-25 |
| 📋 Fordonsstatus | I trafik |
| 📅 Statusdatum | 2025-11-18 |
| 📅 Första gången i trafik | 2015-07-23 |
| 📄 EU-registreringsbevis datum | 2026-03-11 |
| 🚫 Körförbud | Ja |
| 🇪🇺 EU-typgodkännandenr | e24*NKS*0032*01 |

#### Funktionstest

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| ▶️ Startar | Nej |
| ⏩ Kör framåt | Nej |
| ⏪ Kör bakåt | Nej |

---

### Budinformation
- *Auktionsavslut*: 2026-05-20 12:05 (Svensk tidszon)

- **_OBS_**: Endast företag får lägga bud på detta objekt
- *Ledande bud (exkl. moms)*: 15 000 kr
- *Ledande bud (inkl. moms)*: 18 750 kr
- *Antal bud*: 6
- *Moms på bud*: 25%
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (exkl. moms)*: 500 kr
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (inkl. moms)*: 625 kr
- *Reservationspris uppnått*: Nej

- *Serviceavgift (exkl. moms)*: 6900 kr
- *Serviceavgift (inkl. moms)*: 8625 kr

- *Reservationspris*: ej uppnått

---

### Auktion
- *Auktionsavslut*: 2026-05-20 12:05 (Svensk tidszon)

- *Plats*: Haninge (Stockholm)
- *Utlämningsadress*: Jordbro
- *Visning*: Efter ö.k. med pro@budi.se
- *Frakt*: Ej tillgänglig
- *Säljare*: Säljes på uppdrag av ett företag.

---

### Auktionsansvarig (auktionsmäklare)
- *Namn*: Budi Auktioner
- *E-post*: fordon@budi.se
- *Telefon*: 08-20 65 55

---

### Budhistorik
| Belopp (exkl. moms) | Belopp (inkl. moms) | Datum | Autobud | Budgivare |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| 15 000 kr | 18 750 kr | 2026-05-12 17:54 | Nej | 1 |
| 10 000 kr | 12 500 kr | 2026-05-12 17:54 | Nej | 1 |
| 5 000 kr | 6 250 kr | 2026-05-12 17:54 | Nej | 1 |
| 4 500 kr | 5 625 kr | 2026-05-12 17:54 | Nej | 1 |
| 4 000 kr | 5 000 kr | 2026-05-12 17:54 | Nej | 1 |
| 3 500 kr | 4 375 kr | 2026-05-12 17:49 | Nej | 1 |

---

### Alla bilder
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-2.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-3.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-4.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-5.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-6.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-7.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-8.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-9.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-10.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-11.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-12.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-13.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-14.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-15.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-16.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-17.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-18.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-19.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-20.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-21.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-22.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-23.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-24.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-25.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-26.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-27.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-28.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-29.jpg)
![Trailer Schmitz Cargobull -2015 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/joel/269-30.jpg)


---

### Säljs i Auktion
- *ID*: 8044
- *Namn*: Lastbilssläp och Trailers


------------------------------------------------------------------------

Tack för att du besöker Budi.se!

- Denna sida finns tillgänglig på: https://www.budi.se/objekt/136715/lastbilar/trailer-schmitz-cargobull-2015-reparationsobjekt.md
- Denna sida finns också tillgänglig som HTML på: https://www.budi.se/objekt/136715/lastbilar/trailer-schmitz-cargobull-2015-reparationsobjekt
- För fullständiga LLM instruktioner, se: https://www.budi.se/llms.txt

------------------------------------------------------------------------

Copyright Budi AB - All rights reserved
