# Budi Auktioner - Budi.se - Auktioner online
------------------------------------------------------------------------

## Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021

![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5.jpg)
- *ID*: 137019 (1/137019)
- *Kategori*: Fordon
- *Plats*: Haninge (Stockholm)

---

### Beskrivning

```markdown
* Besiktigad tom: 2027-06-30
* Mätarställning: ca 71 500 km
* Antal nycklar: 2 st
* Service: Ingen servicebok. Osäker servicehistorik. 24440 km till service enligt display
* Däck: Sommarhjul
* Import: Ja
* 392hk
* Bensin/el

**Utrustning**
* 7-sitsig
* Harman/Kardon
* Backkamera
* Panoramatak
* Dragkrok
* Typ 2 laddkabel
* Sätesvärme fram och bak
* m,m

**Anmärkningar**
* Se bilder


Se mer information under egenskaper nedan...
```

---

### Egenskaper

#### Produktinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🏷️ Biltillverkare | Volvo |
| 📝 Handelsbeteckning | Xc90 |
| 🪪 VIN | YV1LFBMVDM1705693 |

#### Utförande

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🎨 Färg | Vit |

#### Tekniska specifikationer

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 💺 Antal säten | 0 |

#### Fordonsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🚛 Fordonsslag | Personbil |
| 🚗 Kaross | Stationsvagn kombivagn |
| 📅 Fordonsår | 2 020 |
| 👥 Passagerarantal | 6 |

#### Besiktning

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🔢 Mätarställning vid senaste besiktning | 63 411 km |
| ✅ Senast godkänd | 2025-06-18 |
| 📅 Besiktigad t.o.m. | 2027-06-30 |
| 🏢 Station | Opus Malmö Jägersro |
| 📋 Senaste utfall | Godkänd |
| 🔤 Besiktningsgrupp | 36/24/14 |

#### Miljö och prestanda

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🌿 Euro miljöklass | 6 |
| 🏎️ Maxhastighet | 180 km/h |

#### Motor och drivlina

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🐎 Motoreffekt | 299 hk |
| 🔩 Cylindervolym | 1 969 cm³ |
| ⚙️ Växellåda | Automat |
| ⛽ Drivmedel | Bensin |
| ⛽ Alternativt drivmedel | El |
| 🛞 Drivaxlar fram | 1 |
| 🛞 Drivaxlar bak | 1 |

#### Däck och hjul

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🛞 Däck fram | 245/45R20 |
| 🛞 Däck bak | 275/45R20 |

#### Mått och vikt

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📏 Längd | 4,95 m |
| ↔️ Bredd | 1,92 m |
| ⚖️ Tjänstevikt | 2 415 kg |
| ⚖️ Totalvikt | 2 980 kg |
| ⚖️ Maxlast | 565 kg |
| 🔢 Antal axlar | 2 |
| 📏 Axelavstånd | 2 980 mm |
| ⚖️ Släpvikt obromsad | 2 400 kg |
| ⚖️ Släpvikt B-körkort | 750 kg |

#### Registreringsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📅 Registreringsdatum | 2025-05-07 |
| 📋 Fordonsstatus | Avställd |
| 📅 Statusdatum | 2026-04-24 |
| 📅 Första gången i trafik | 2020-12-16 |
| 📄 EU-registreringsbevis datum | 2025-12-04 |
| 🌍 Direktimport | Ja |
| 🇪🇺 EU-typgodkännandenr | e4*2007/46*0929*15 |

#### Komfort och förarstöd

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🛡️ Passagerarairbag | Ja |

---

### Budinformation
- *Auktionsavslut*: 2026-05-20 11:03 (Svensk tidszon)

- **_OBS_**: Endast företag får lägga bud på detta objekt
- *Ledande bud (exkl. moms)*: 140 500 kr
- *Ledande bud (inkl. moms)*: 175 625 kr
- *Antal bud*: 32
- *Moms på bud*: 25%
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (exkl. moms)*: 500 kr
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (inkl. moms)*: 625 kr
- *Reservationspris uppnått*: Nej

- *Serviceavgift (exkl. moms)*: 10900 kr
- *Serviceavgift (inkl. moms)*: 13625 kr

- *Reservationspris*: ej uppnått

---

### Auktion
- *Auktionsavslut*: 2026-05-20 11:03 (Svensk tidszon)

- *Plats*: Haninge (Stockholm)
- *Utlämningsadress*: Jordbro
- *Visning*: Efter ö.k. med pro@budi.se
- *Frakt*: Ej tillgänglig
- *Säljare*: Säljes på uppdrag av ett företag.

---

### Auktionsansvarig (auktionsmäklare)
- *Namn*: Budi Auktioner
- *E-post*: fordon@budi.se
- *Telefon*: 08-20 65 55

---

### Budhistorik
| Belopp (exkl. moms) | Belopp (inkl. moms) | Datum | Autobud | Budgivare |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| 140 500 kr | 175 625 kr | 2026-05-12 22:40 | Nej | 7 |
| 140 000 kr | 175 000 kr | 2026-05-12 18:42 | Nej | 2 |
| 139 500 kr | 174 375 kr | 2026-05-11 10:54 | Nej | 5 |
| 139 000 kr | 173 750 kr | 2026-05-11 10:54 | Ja | 6 |
| 138 500 kr | 173 125 kr | 2026-05-11 10:54 | Nej | 5 |
| 138 000 kr | 172 500 kr | 2026-05-11 10:54 | Ja | 6 |
| 137 500 kr | 171 875 kr | 2026-05-11 10:54 | Nej | 5 |
| 137 000 kr | 171 250 kr | 2026-05-11 10:54 | Ja | 6 |
| 136 500 kr | 170 625 kr | 2026-05-11 10:54 | Nej | 5 |
| 136 000 kr | 170 000 kr | 2026-05-11 10:54 | Ja | 6 |
| 135 500 kr | 169 375 kr | 2026-05-11 10:54 | Nej | 5 |
| 134 500 kr | 168 125 kr | 2026-05-11 10:35 | Nej | 6 |
| 134 000 kr | 167 500 kr | 2026-05-11 08:18 | Nej | 5 |
| 130 000 kr | 162 500 kr | 2026-05-11 08:18 | Ja | 4 |
| 128 500 kr | 160 625 kr | 2026-05-11 08:18 | Ja | 4 |
| 128 000 kr | 160 000 kr | 2026-05-11 08:18 | Nej | 5 |
| 122 500 kr | 153 125 kr | 2026-05-11 08:18 | Ja | 4 |
| 122 000 kr | 152 500 kr | 2026-05-11 08:18 | Nej | 5 |
| 116 500 kr | 145 625 kr | 2026-05-11 08:18 | Ja | 4 |
| 116 000 kr | 145 000 kr | 2026-05-11 08:18 | Nej | 5 |
| 111 000 kr | 138 750 kr | 2026-05-11 02:20 | Ja | 4 |
| 110 500 kr | 138 125 kr | 2026-05-11 02:20 | Nej | 2 |
| 110 000 kr | 137 500 kr | 2026-05-11 02:20 | Ja | 4 |
| 109 500 kr | 136 875 kr | 2026-05-11 02:20 | Nej | 2 |
| 109 000 kr | 136 250 kr | 2026-05-11 02:20 | Ja | 4 |
| 108 500 kr | 135 625 kr | 2026-05-11 02:20 | Nej | 2 |
| 108 000 kr | 135 000 kr | 2026-05-11 02:15 | Ja | 4 |
| 107 500 kr | 134 375 kr | 2026-05-11 02:15 | Nej | 2 |
| 102 500 kr | 128 125 kr | 2026-05-10 15:43 | Nej | 4 |
| 102 000 kr | 127 500 kr | 2026-05-10 14:21 | Nej | 3 |
| 101 500 kr | 126 875 kr | 2026-05-10 02:42 | Nej | 2 |
| 100 500 kr | 125 625 kr | 2026-05-10 00:19 | Nej | 1 |

---

### Alla bilder
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-2.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-3.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-4.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-5.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-6.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-7.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-8.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-9.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-10.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-11.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-12.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-13.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-14.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-15.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-16.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-17.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-18.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-19.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-20.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-21.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-22.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-23.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-24.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-25.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-26.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-27.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-28.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-29.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-30.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-31.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-32.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-33.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-34.jpg)
![Volvo XC90 Recharge T8 AWD Geartronic -2021](https://media.budi.se/auctionobjects/images/fefrgeggr45454ebffgetgrth/5-35.jpg)


---

### Säljs i Auktion
- *ID*: 8050
- *Namn*: Personbil


------------------------------------------------------------------------

Tack för att du besöker Budi.se!

- Denna sida finns tillgänglig på: https://www.budi.se/objekt/137019/fordon/volvo-xc90-recharge-t8-awd-geartronic-2021.md
- Denna sida finns också tillgänglig som HTML på: https://www.budi.se/objekt/137019/fordon/volvo-xc90-recharge-t8-awd-geartronic-2021
- För fullständiga LLM instruktioner, se: https://www.budi.se/llms.txt

------------------------------------------------------------------------

Copyright Budi AB - All rights reserved
