# Budi Auktioner - Budi.se - Auktioner online
------------------------------------------------------------------------

## Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012

![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1.jpg)
- *ID*: 137143 (1/137143)
- *Kategori*: Fordon
- *Plats*: Katrineholm (Södermanland)

---

### Beskrivning

```markdown
Passat kombi som fungerar fint vid provkörning.
Utrustad med bl.a.
Klimatanläggning.
Multiratt.
Fjärrstyrd värmare.
Farthållare.
Elhissar och speglar.
Elektriskt utfällbar dragkrok.
Backkamera.
Elektrisk baklucka.
Extraljus m.m.
Se bifogad fil för övrig utrustning. (sista bilden)

Kända fel/brister: mindre inbuktningar, stenskott och rost förekommer, ena framljuset har dimmigt glas, ett extraljus lyser ej, mindre missljud från bromsar bak.
Se bilder för skick i övrigt.
```

---

### Egenskaper

#### Produktinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🏷️ Biltillverkare | Volkswagen |
| 📝 Handelsbeteckning | VW 3C Passat |
| 📅 Tillverkningsår | 2 012 |
| 🪪 VIN | WVWZZZ3CZCE169912 |

#### Utförande

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🎨 Färg | Svart |

#### Fordonsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🚛 Fordonsslag | Personbil |
| 🚗 Kaross | Stationsvagn kombivagn |
| 📅 Fordonsår | 2 012 |
| 🔢 Mätarställning | 168 270 km |
| 🔑 Antal nycklar | 2 |
| 👥 Passagerarantal | 4 |

#### Besiktning

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🔢 Mätarställning vid senaste besiktning | 165 693 km |
| ✅ Senast godkänd | 2026-02-04 |
| 📅 Besiktigad t.o.m. | 2027-04-30 |
| 🏢 Station | Carspect Nyköping Spelhagen |
| 📋 Senaste utfall | Godkänd |
| 🔤 Besiktningsgrupp | 36/24/14 |

#### Miljö och prestanda

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🌿 Euro miljöklass | 5 |
| 🏎️ Maxhastighet | 212 km/h |

#### Motor och drivlina

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🐎 Motoreffekt | 148 hk |
| 🔩 Cylindervolym | 1 390 cm³ |
| ⚙️ Växellåda | Manuell |
| ⛽ Drivmedel | Bensin |
| ⛽ Alternativt drivmedel | Metangas |

#### Däck och hjul

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🛞 Däck fram | 195/60R16 93V |
| 🛞 Däck bak | 195/60R16 93V |
| ⭕ Fälg fram | 6Jx16 ET42 |
| ⭕ Fälg bak | 6Jx16 ET42 |
| ☀️ Sommardäck ingår | Monterat |
| ☀️ Sommardäckens skick | 50% |
| ❄️ Vinterdäckens skick | 50% |

#### Mått och vikt

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📏 Längd | 4,771 m |
| 📏 Höjd | 1,464 m |
| ↔️ Bredd | 1,82 m |
| ⚖️ Tjänstevikt | 1 626 kg |
| ⚖️ Totalvikt | 2 150 kg |
| ⚖️ Maxlast | 524 kg |
| 📏 Axelavstånd | 2 711 mm |
| ⚖️ Släpvikt obromsad | 1 500 kg |
| ⚖️ Släpvikt B-körkort | 1 350 kg |

#### Registreringsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📅 Registreringsdatum | 2012-04-16 |
| 📋 Fordonsstatus | Avställd |
| 📅 Första gången i trafik | 2012-05-14 |
| 🇪🇺 EU-typgodkännandenr | e1*2001/116*0307*31 |

#### Komfort och förarstöd

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🛡️ Passagerarairbag | Ja |

---

### Budinformation
- *Auktionsavslut*: 2026-05-20 10:03 (Svensk tidszon)

- **_OBS_**: Objektet säljs inkl. ej avdragsgill moms
- *Ledande bud (exkl. moms)*: 21 000 kr
- *Ledande bud (inkl. moms)*: 21 000 kr
- *Antal bud*: 18
- *Moms på bud*: 0%
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (exkl. moms)*: 500 kr
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (inkl. moms)*: 500 kr
- *Reservationspris uppnått*: Nej

- *Serviceavgift (exkl. moms)*: 3200 kr
- *Serviceavgift (inkl. moms)*: 4000 kr

- *Reservationspris*: ej uppnått

---

### Auktion
- *Auktionsavslut*: 2026-05-20 10:03 (Svensk tidszon)

- *Plats*: Katrineholm (Södermanland)
- *Utlämningsadress*: Katrineholm
- *Visning*: Enligt ö.k. med jonas.osterberg@budi.se
- *Frakt*: Ej tillgänglig
- *Säljare*: Säljes på uppdrag av ett företag.

---

### Auktionsansvarig (auktionsmäklare)
- *Namn*: Jonas Österberg
- *Ort/Ansvar*: Katrineholm, Södermanland
- *E-post*: jonas.osterberg@budi.se
- *Telefon*: 0705-18 00 16

---

### Budhistorik
| Belopp (exkl. moms) | Belopp (inkl. moms) | Datum | Autobud | Budgivare |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| 21 000 kr | 21 000 kr | 2026-05-11 08:52 | Nej | 11 |
| 20 500 kr | 20 500 kr | 2026-05-09 10:59 | Nej | 8 |
| 20 000 kr | 20 000 kr | 2026-05-08 17:31 | Nej | 10 |
| 15 000 kr | 15 000 kr | 2026-05-07 12:39 | Nej | 8 |
| 10 000 kr | 10 000 kr | 2026-05-07 11:55 | Nej | 9 |
| 9 000 kr | 9 000 kr | 2026-05-07 09:53 | Nej | 8 |
| 8 000 kr | 8 000 kr | 2026-05-06 21:36 | Nej | 3 |
| 7 500 kr | 7 500 kr | 2026-05-06 19:22 | Nej | 7 |
| 6 500 kr | 6 500 kr | 2026-05-06 17:58 | Nej | 6 |
| 6 000 kr | 6 000 kr | 2026-05-06 14:37 | Nej | 3 |
| 5 000 kr | 5 000 kr | 2026-05-06 13:36 | Ja | 4 |
| 5 000 kr | 5 000 kr | 2026-05-06 13:36 | Nej | 5 |
| 4 500 kr | 4 500 kr | 2026-05-06 11:14 | Nej | 4 |
| 4 000 kr | 4 000 kr | 2026-05-06 10:03 | Nej | 3 |
| 3 000 kr | 3 000 kr | 2026-05-06 09:08 | Nej | 1 |
| 2 000 kr | 2 000 kr | 2026-05-06 08:20 | Nej | 3 |
| 1 500 kr | 1 500 kr | 2026-05-06 01:24 | Nej | 2 |
| 1 000 kr | 1 000 kr | 2026-05-06 01:03 | Nej | 1 |

---

### Dokument
- [DFO247.pdf](https://media.budi.se/auctionobjects/files/advokatulf1/1/DFO247.pdf)

---

### Alla bilder
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-2.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-3.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-4.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-5.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-6.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-7.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-8.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-9.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-10.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-11.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-12.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-13.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-14.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-15.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-16.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-17.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-18.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-19.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-20.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-21.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-22.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-23.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-24.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-25.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-26.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-27.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-28.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-29.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-30.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-31.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-32.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-33.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-34.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-35.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-36.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-37.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-38.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-39.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-40.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-41.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-42.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-43.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-44.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-45.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-46.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-47.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-48.jpg)
![Volkswagen Passat 1.4 TSI EcoFuel Variant (150hk) -2012](https://media.budi.se/auctionobjects/images/advokatulf1/1-49.jpg)


---

### Säljs i Auktion
- *ID*: 7967
- *Namn*: Personbil


------------------------------------------------------------------------

Tack för att du besöker Budi.se!

- Denna sida finns tillgänglig på: https://www.budi.se/objekt/137143/fordon/volkswagen-passat-1-4-tsi-ecofuel-variant-150hk-2012.md
- Denna sida finns också tillgänglig som HTML på: https://www.budi.se/objekt/137143/fordon/volkswagen-passat-1-4-tsi-ecofuel-variant-150hk-2012
- För fullständiga LLM instruktioner, se: https://www.budi.se/llms.txt

------------------------------------------------------------------------

Copyright Budi AB - All rights reserved
