# Budi Auktioner - Budi.se - Auktioner online
------------------------------------------------------------------------

## Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt

![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2.jpg)
- *ID*: 137154 (2/137154)
- *Kategori*: Lastbilar
- *Plats*: Göteborg (Västra Götaland)

---

### Beskrivning

```markdown
Fjärrbil MAN 26.580 , skåp öppningsbar sida och lift. Modellår 2017.
Säljes som reparationsobjekt då bilen är körbar men växellådan lägger av ibland och behöver översyn.
Motor MAN’ s beprövade D38 motor på fantastiska 580hk.
Skador och skick enligt bilder.
```

---

### Egenskaper

#### Produktinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🏷️ Lastbilstillverkare | MAN |
| 🏷️ Lastbilstillverkare | Närko |
| 📝 Handelsbeteckning | 21X Tgx 26,580 6x2-2 ll |
| 📅 Tillverkningsår | 2 017 |
| 🪪 VIN | WMA21XZZ5HM736942 |

#### Utförande

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🎨 Färg | Vit |

#### Tekniska specifikationer

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 💺 Antal säten | 0 |
| 🔧 Fjädring | Luft/Luft |
| ❄️ Kylaggregat ingår | Nej |

#### Fordonsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🚛 Fordonsslag | Lastbil |
| 🚗 Kaross | Lastbil |
| 📅 Fordonsår | 2 017 |
| 🔢 Mätarställning | 705 000 km |
| 👥 Passagerarantal | 1 |

#### Besiktning

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🔢 Mätarställning vid senaste besiktning | 697 463 km |
| ✅ Senast godkänd | 2025-07-04 |
| 📅 Besiktigad t.o.m. | 2026-06-30 |
| 🏢 Station | Polismyndigheten Polisregion Väst |
| 📋 Senaste utfall | Godkänd med anmärkning |
| 🔤 Besiktningsgrupp | 12/12/12 |

#### Miljö och prestanda

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🌿 Euro miljöklass | Euro 6 |

#### Motor och drivlina

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🐎 Motoreffekt | 573 hk |
| 🔩 Cylindervolym | 15 256 cm³ |
| ⚙️ Växellåda | Automat |
| ⛽ Drivmedel | Diesel |

#### Däck och hjul

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🛞 Däck fram | 385/55R22.5 |
| 🛞 Däck bak | 315/70R22.5 |
| ⭕ Fälg fram | 22.5*11.75 |
| ⭕ Fälg bak | 22.5*9.00 |
| 🛞 Fälgdiameter | 23 tum |

#### Mått och vikt

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📏 Längd | 9,935 m |
| 📏 Höjd | 4,47 m |
| ↔️ Bredd | 2,6 m |
| 📏 Lastutrymmets längd | 7,35 m |
| 📏 Lastutrymmets bredd | 2,55 m |
| 📏 Lastutrymmets höjd | 3,1 m |
| ⚖️ Tjänstevikt | 13 390 kg |
| ⚖️ Totalvikt | 26 000 kg |
| ⚖️ Maxlast | 12 610 kg |
| 🔢 Antal axlar | 3 |
| 📏 Axelavstånd | 4 800 mm |
| 📏 Axelavstånd 2 | 1 350 mm |
| ⚖️ Släpvikt obromsad | 44 000 kg |
| ⚖️ Släpvikt BE-körkort | 24 000 kg |

#### Registreringsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📅 Registreringsdatum | 2017-03-08 |
| 📋 Fordonsstatus | I trafik |
| 📅 Statusdatum | 2021-11-05 |
| 📅 Första gången i trafik | 2018-01-09 |
| 📄 EU-registreringsbevis datum | 2020-04-30 |

#### Fordonsutrustning

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📷 Kamera bak | Ja |
| 🏠 Hyttutförande | Dubbel sovhytt |
| 🧭 Navigation | Ja |
| 🔐 Centrallås | Ja |
| 📶 Bluetooth-anslutning | Ja |

#### Komfort och förarstöd

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🥤 Mugghållare | Ja |
| 🛑 ABS-bromsar | Ja |
| ⛰️ Backhållare (Hill hold) | Ja |

#### Bakgavellyft

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| ⚖️ Maxlast | 2 000 kg |

#### Funktionstest

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| ▶️ Startar | Ja |
| ⏩ Kör framåt | Ja |
| ⏪ Kör bakåt | Ja |

#### Tillbehör

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📡 Fjärrkontroll ingår | Ja |

#### Utrustning chassi

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| Fälgar | Plåtfälgar |

---

### Budinformation
- *Auktionsavslut*: 2026-05-14 10:03 (Svensk tidszon)

- **_OBS_**: Endast företag får lägga bud på detta objekt
- *Ledande bud (exkl. moms)*: 30 000 kr
- *Ledande bud (inkl. moms)*: 37 500 kr
- *Antal bud*: 1
- *Moms på bud*: 25%
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (exkl. moms)*: 500 kr
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (inkl. moms)*: 625 kr
- *Reservationspris uppnått*: Nej

- *Serviceavgift (exkl. moms)*: 15900 kr
- *Serviceavgift (inkl. moms)*: 19875 kr

- *Reservationspris*: ej uppnått

---

### Auktion
- *Auktionsavslut*: 2026-05-14 10:03 (Svensk tidszon)

- *Plats*: Göteborg (Västra Götaland)
- *Utlämningsadress*: Göteborg
- *Visning*: Enligt ö.k. med kenneth.liljeson@budi.se
- *Frakt*: Ej tillgänglig
- *Säljare*: Säljes på uppdrag av ett företag.

---

### Auktionsansvarig (auktionsmäklare)
- *Namn*: Kenneth Liljeson
- *Ort/Ansvar*: Göteborg, Västra Götaland
- *E-post*: kenneth.liljeson@budi.se
- *Telefon*: 0703-59 00 65

---

### Budhistorik
| Belopp (exkl. moms) | Belopp (inkl. moms) | Datum | Autobud | Budgivare |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| 30 000 kr | 37 500 kr | 2026-05-12 17:29 | Nej | 1 |

---

### Alla bilder
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-2.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-3.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-4.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-5.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-6.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-7.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-8.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-9.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-10.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-11.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-12.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-13.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-14.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-15.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-16.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-17.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-18.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-19.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-20.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-21.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-22.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-23.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-24.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-25.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-26.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-27.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-28.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-29.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-30.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-31.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-32.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-33.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-34.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-35.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-36.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-37.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-38.jpg)
![Fjärrbil MAN TGX 26.580 -2017 | Närko | Zepro | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/per9891/2-39.jpg)


---

### Säljs i Auktion
- *ID*: 7979
- *Namn*: Lastbil


------------------------------------------------------------------------

Tack för att du besöker Budi.se!

- Denna sida finns tillgänglig på: https://www.budi.se/objekt/137154/lastbilar/fjarrbil-man-tgx-26-580-2017-narko-zepro-reparationsobjekt.md
- Denna sida finns också tillgänglig som HTML på: https://www.budi.se/objekt/137154/lastbilar/fjarrbil-man-tgx-26-580-2017-narko-zepro-reparationsobjekt
- För fullständiga LLM instruktioner, se: https://www.budi.se/llms.txt

------------------------------------------------------------------------

Copyright Budi AB - All rights reserved
