# Budi Auktioner - Budi.se - Auktioner online
------------------------------------------------------------------------

## Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt

![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2.jpg)
- *ID*: 137159 (2/137159)
- *Kategori*: Fordon
- *Plats*: Hallsberg (Örebro)

---

### Beskrivning

```markdown
Fabrikat: Volkswagen
Modell: Transporter
Mätarställning: 204811 km
Fordonsår: 2011
Drivmedel: Diesel
Växellåda: Automat

**Anmärkningar:**
- Motor defekt och delvis demonterad
- I behov av motorbyte 

Säljes som reparationsobjekt/reservdelsobjekt
Står på verkstad i
```

---

### Egenskaper

#### Produktinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🏷️ Biltillverkare | Volkswagen |
| 📝 Handelsbeteckning | PICKUP DH 2,0 DSG |

#### Utförande

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🎨 Färg | Blå |

#### Fordonsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🚛 Fordonsslag | Lastbil |
| 📅 Fordonsår | 2 011 |
| 🔢 Mätarställning | 204 811 km |

#### Besiktning

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🔢 Mätarställning vid senaste besiktning | 199 428 km |
| ✅ Senast godkänd | 2022-10-25 |
| 📅 Besiktigad t.o.m. | 2023-11-30 |
| 🏢 Station | Carspect Örebro Marieberg |
| 📋 Senaste utfall | Godkänd |
| 📝 Besiktningsorsak | INT |

#### Miljö och prestanda

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🌿 Euro miljöklass | 5 |
| 🏎️ Maxhastighet | 175 km/h |

#### Motor och drivlina

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🐎 Motoreffekt | 177 hk |
| 🔩 Cylindervolym | 1 968 cm³ |
| ⚙️ Växellåda | Automat |
| ⛽ Drivmedel | Diesel |

#### Däck och hjul

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🛞 Däck fram | 235/55R17 103W |
| 🛞 Däck bak | 235/55R17 103W |

#### Mått och vikt

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📏 Längd | 5,55 m |
| 📏 Höjd | 2,11 m |
| ↔️ Bredd | 2 m |
| ⚖️ Tjänstevikt | 2 120 kg |
| ⚖️ Totalvikt | 2 800 kg |
| ⚖️ Maxlast | 680 kg |
| 🔢 Antal axlar | 2 |
| ⚖️ Släpvikt obromsad | 2 500 kg |

#### Registreringsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📅 Registreringsdatum | 2010-08-13 |
| 📋 Fordonsstatus | Avställd |
| 📅 Statusdatum | 2023-01-24 |
| 📅 Första gången i trafik | 2010-08-19 |
| 📄 EU-registreringsbevis datum | 2026-02-09 |
| 🚫 Körförbud | Ja |

---

### Budinformation
- **_OBS_**: Auktionen är avslutad
- *Auktionsavslut*: 2026-05-13 09:13 (Svensk tidszon)

- *Ledande bud (exkl. moms)*: 16 500 kr
- *Ledande bud (inkl. moms)*: 20 625 kr
- *Antal bud*: 32
- *Moms på bud*: 25%
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (exkl. moms)*: 500 kr
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (inkl. moms)*: 625 kr
- *Reservationspris uppnått*: Ja

- *Serviceavgift (exkl. moms)*: 1900 kr
- *Serviceavgift (inkl. moms)*: 2375 kr

- *Reservationspris*: uppnått

---

### Auktion
- **_OBS_**: Auktionen är avslutad
- *Auktionsavslut*: 2026-05-13 09:13 (Svensk tidszon)

- *Plats*: Hallsberg (Örebro)
- *Utlämningsadress*: Hallsberg
- *Visning*: Visning ej möjlig
- *Frakt*: Ej tillgänglig
- *Säljare*: Säljes på uppdrag av ett konkursbo.

---

### Auktionsansvarig (auktionsmäklare)
- *Namn*: Wictor Bernersjö
- *Ort/Ansvar*: Karlstad, Värmland
- *E-post*: wictor.bernersjo@budi.se
- *Telefon*: 0720-01 09 00

---

### Budhistorik
| Belopp (exkl. moms) | Belopp (inkl. moms) | Datum | Autobud | Budgivare |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| 16 500 kr | 20 625 kr | 2026-05-13 09:10 | Nej | 5 |
| 16 000 kr | 20 000 kr | 2026-05-13 09:09 | Nej | 1 |
| 15 500 kr | 19 375 kr | 2026-05-13 09:07 | Nej | 5 |
| 15 000 kr | 18 750 kr | 2026-05-13 09:07 | Nej | 1 |
| 14 500 kr | 18 125 kr | 2026-05-13 09:06 | Nej | 5 |
| 14 000 kr | 17 500 kr | 2026-05-13 09:06 | Nej | 1 |
| 13 500 kr | 16 875 kr | 2026-05-13 09:05 | Nej | 5 |
| 13 000 kr | 16 250 kr | 2026-05-13 09:05 | Ja | 1 |
| 13 000 kr | 16 250 kr | 2026-05-13 09:05 | Nej | 5 |
| 12 500 kr | 15 625 kr | 2026-05-13 09:02 | Nej | 1 |
| 12 000 kr | 15 000 kr | 2026-05-13 09:02 | Nej | 5 |
| 11 000 kr | 13 750 kr | 2026-05-13 09:02 | Ja | 1 |
| 11 000 kr | 13 750 kr | 2026-05-13 09:02 | Nej | 5 |
| 10 500 kr | 13 125 kr | 2026-05-13 09:01 | Nej | 1 |
| 10 000 kr | 12 500 kr | 2026-05-13 09:01 | Nej | 4 |
| 9 500 kr | 11 875 kr | 2026-05-13 09:01 | Ja | 1 |
| 9 500 kr | 11 875 kr | 2026-05-13 09:01 | Nej | 4 |
| 9 000 kr | 11 250 kr | 2026-05-13 09:00 | Nej | 1 |
| 8 500 kr | 10 625 kr | 2026-05-13 01:13 | Nej | 4 |
| 8 000 kr | 10 000 kr | 2026-05-12 19:10 | Nej | 1 |
| 7 500 kr | 9 375 kr | 2026-05-11 10:21 | Nej | 4 |
| 7 000 kr | 8 750 kr | 2026-05-11 10:21 | Ja | 1 |
| 7 000 kr | 8 750 kr | 2026-05-11 10:21 | Nej | 4 |
| 6 500 kr | 8 125 kr | 2026-05-10 18:21 | Nej | 1 |
| 6 000 kr | 7 500 kr | 2026-05-10 15:13 | Nej | 3 |
| 5 000 kr | 6 250 kr | 2026-05-10 15:13 | Ja | 1 |
| 5 000 kr | 6 250 kr | 2026-05-10 15:13 | Nej | 3 |
| 3 000 kr | 3 750 kr | 2026-05-10 15:13 | Ja | 1 |
| 2 500 kr | 3 125 kr | 2026-05-10 15:13 | Nej | 3 |
| 1 500 kr | 1 875 kr | 2026-05-06 23:15 | Ja | 1 |
| 1 000 kr | 1 250 kr | 2026-05-06 23:15 | Nej | 2 |
| 500 kr | 625 kr | 2026-05-06 21:54 | Nej | 1 |

---

### Alla bilder
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-2.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-3.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-4.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-5.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-6.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-7.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-8.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-9.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-10.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-11.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-12.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-13.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-14.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-15.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-16.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-17.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-18.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-19.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-20.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-21.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-22.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-23.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-24.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-25.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-26.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-27.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-28.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-29.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-30.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-31.jpg)
![Volkswagen Transporter 2.0 TDI | Dubbelhytt | 2011 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/kws7831/2-32.jpg)


---

### Säljs i Auktion
- *ID*: 7984
- *Namn*: Skåpbil


------------------------------------------------------------------------

Tack för att du besöker Budi.se!

- Denna sida finns tillgänglig på: https://www.budi.se/objekt/137159/fordon/volkswagen-transporter-2-0-tdi-dubbelhytt-2011-reparationsobjekt.md
- Denna sida finns också tillgänglig som HTML på: https://www.budi.se/objekt/137159/fordon/volkswagen-transporter-2-0-tdi-dubbelhytt-2011-reparationsobjekt
- För fullständiga LLM instruktioner, se: https://www.budi.se/llms.txt

------------------------------------------------------------------------

Copyright Budi AB - All rights reserved
