# Budi Auktioner - Budi.se - Auktioner online
------------------------------------------------------------------------

## Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro

![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2.jpg)
- *ID*: 137394 (2/137394)
- *Kategori*: Fordon
- *Plats*: Göteborg (Västra Götaland)

---

### Beskrivning

```markdown
MAN TGE 3.180 med Jpgs skåp, lift och dörr på sidan.
Fordon med många mil och behov av omvårdnad och kärlek.
Skador och skick enligt bilder. 
Ny motor byt på 16000mil.
```

---

### Egenskaper

#### Produktinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🏷️ Biltillverkare | MAN |
| 🏷️ Biltillverkare | JPGS |
| 📝 Handelsbeteckning | Tge |
| 📅 Tillverkningsår | 2 019 |
| 🪪 VIN | WMA08VUZ1K9013792 |

#### Utförande

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🎨 Färg | Vit |

#### Tekniska specifikationer

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🔧 Fjädring | Blad/Blad |

#### Fordonsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🚛 Fordonsslag | Lastbil |
| 🚗 Kaross | Lastbil |
| 📅 Fordonsår | 2 019 |
| 🔢 Mätarställning | 350 000 km |
| 🔑 Antal nycklar | 2 |
| 👥 Passagerarantal | 2 |

#### Besiktning

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🔢 Mätarställning vid senaste besiktning | 329 260 km |
| ✅ Senast godkänd | 2025-10-28 |
| 📅 Besiktigad t.o.m. | 2026-12-31 |
| 🏢 Station | Besikta Göteborg-synnerödsvägen |
| 📋 Senaste utfall | Godkänd |
| 🔤 Besiktningsgrupp | 36/24/14 |

#### Miljö och prestanda

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🌿 Euro miljöklass | 6 |
| 🏎️ Maxhastighet | 158 km/h |

#### Motor och drivlina

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🐎 Motoreffekt | 174 hk |
| 🔩 Cylindervolym | 1 968 cm3 |
| ⚙️ Växellåda | Automat |
| ⛽ Drivmedel | Diesel |

#### Däck och hjul

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🛞 Däck fram | 205/75R16C |
| 🛞 Däck bak | 205/75R16C |
| ⭕ Fälg fram | 16x6.5 |
| ⭕ Fälg bak | 16x6.5 |
| 🛞 Fälgdiameter | 16" |

#### Mått och vikt

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📏 Längd | 100 m |
| 📏 Höjd | 100 m |
| ↔️ Bredd | 20 m |
| ⚖️ Tjänstevikt | 2 630 kg |
| ⚖️ Totalvikt | 3 500 kg |
| ⚖️ Maxlast | 870 kg |
| 🔢 Antal axlar | 2 |
| 📏 Axelavstånd | 4 490 mm |
| ⚖️ Släpvikt obromsad | 3 000 kg |
| ⚖️ Släpvikt B-körkort | 750 kg |

#### Registreringsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📅 Registreringsdatum | 2020-09-04 |
| 📋 Fordonsstatus | I trafik |
| 📅 Statusdatum | 2023-01-30 |
| 📅 Första gången i trafik | 2020-11-03 |
| 📄 EU-registreringsbevis datum | 2020-09-04 |

#### Fordonsutrustning

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📷 Kamera bak | Ja |
| 🔐 Centrallås | Ja |
| 📶 Bluetooth-anslutning | Ja |

#### Komfort och förarstöd

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🥤 Mugghållare | Ja |

#### Bakgavellyft

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| ⚖️ Maxlast | Övriga kg |

#### Funktionstest

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| ▶️ Startar | Ja |
| ⏩ Kör framåt | Ja |
| ⏪ Kör bakåt | Ja |

#### Utrustning chassi

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| Fälgar | Plåtfälgar |

---

### Budinformation
- *Auktionsavslut*: 2026-05-14 15:03 (Svensk tidszon)

- *Ledande bud (exkl. moms)*: 22 500 kr
- *Ledande bud (inkl. moms)*: 28 125 kr
- *Antal bud*: 6
- *Moms på bud*: 25%
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (exkl. moms)*: 500 kr
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (inkl. moms)*: 625 kr
- *Reservationspris uppnått*: Nej

- *Serviceavgift (exkl. moms)*: 8900 kr
- *Serviceavgift (inkl. moms)*: 11125 kr

- *Reservationspris*: ej uppnått

---

### Auktion
- *Auktionsavslut*: 2026-05-14 15:03 (Svensk tidszon)

- *Plats*: Göteborg (Västra Götaland)
- *Utlämningsadress*: Göteborg
- *Visning*: Enligt ö.k. med kenneth.liljeson@budi.se
- *Frakt*: Ej tillgänglig
- *Säljare*: Säljes på uppdrag av ett företag.

---

### Auktionsansvarig (auktionsmäklare)
- *Namn*: Kenneth Liljeson
- *Ort/Ansvar*: Göteborg, Västra Götaland
- *E-post*: kenneth.liljeson@budi.se
- *Telefon*: 0703-59 00 65

---

### Budhistorik
| Belopp (exkl. moms) | Belopp (inkl. moms) | Datum | Autobud | Budgivare |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| 22 500 kr | 28 125 kr | 2026-05-12 22:34 | Nej | 5 |
| 22 000 kr | 27 500 kr | 2026-05-12 20:50 | Nej | 4 |
| 21 500 kr | 26 875 kr | 2026-05-12 20:23 | Nej | 3 |
| 21 000 kr | 26 250 kr | 2026-05-10 12:37 | Nej | 1 |
| 20 500 kr | 25 625 kr | 2026-05-09 22:08 | Nej | 2 |
| 15 500 kr | 19 375 kr | 2026-05-07 15:39 | Nej | 1 |

---

### Alla bilder
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-2.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-3.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-4.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-5.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-6.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-7.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-8.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-9.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-10.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-11.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-12.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-13.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-14.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-15.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-16.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-17.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-18.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-19.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-20.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-21.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-22.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-23.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-24.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-25.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-26.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-27.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-28.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-29.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-30.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-31.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-32.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-33.jpg)
![Lätt lastbil MAN TGE 3.180 -2019 | Zepro](https://media.budi.se/auctionobjects/images/oof22c1/2-34.jpg)


---

### Säljs i Auktion
- *ID*: 8005
- *Namn*: Lätt lastbil


------------------------------------------------------------------------

Tack för att du besöker Budi.se!

- Denna sida finns tillgänglig på: https://www.budi.se/objekt/137394/fordon/latt-lastbil-man-tge-3-180-2019-zepro.md
- Denna sida finns också tillgänglig som HTML på: https://www.budi.se/objekt/137394/fordon/latt-lastbil-man-tge-3-180-2019-zepro
- För fullständiga LLM instruktioner, se: https://www.budi.se/llms.txt

------------------------------------------------------------------------

Copyright Budi AB - All rights reserved
