# Budi Auktioner - Budi.se - Auktioner online
------------------------------------------------------------------------

## Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt

![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1.jpg)
- *ID*: 137409 (1/137409)
- *Kategori*: Lastbilar
- *Plats*: Jönköping (Jönköping)

---

### Beskrivning

```markdown
Speditionsbil med skåp, öppningsbar sida.
Bakgavellyft
Senaste besiktning 2025-05-20
Flertal felkoder vid OBD-avläsning, motorstyrning, bromsstyrning 12 fel, färdskrivarfel,
tyckluftförsörjning 2 fel.
Bakgavellyft sjunker
Handtag på drag saknas
Dörrlås/säkerhetsspärr fungear ej, dörr dålig passform
Backspegelbåge vä trasig
Extra backljus trasigt
Dåliga bromsar
Oljeläckage bakaxel
Oljeläckage motor/växellåda
Belysning bristfällig, fungerar endast delvis
Luftläckage
Avgassystem rostskada
```

---

### Egenskaper

#### Produktinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🏷️ Lastbilstillverkare | Scania |
| 📝 Handelsbeteckning | R500LB6X2*4MNB |
| 🪪 VIN | YS2R6X20002038165 |

#### Utförande

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🎨 Färg | Flerfärgad |

#### Tekniska specifikationer

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 💺 Antal säten | 0 |

#### Fordonsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🚛 Fordonsslag | Lastbil |
| 🚗 Kaross | Skåp |
| 📅 Fordonsår | 2 008 |
| 👥 Passagerarantal | 1 |

#### Besiktning

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| ✅ Senast godkänd | 2025-05-20 |
| 📅 Besiktigad t.o.m. | 2026-05-31 |
| 🏢 Station | Polismyndigheten Polisregion Öst |
| 📋 Senaste utfall | Godkänd med anmärkning |
| 🔤 Besiktningsgrupp | 12/12/12 |

#### Miljö och prestanda

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🌿 Euro miljöklass | Euro 5b |
| 🌿 Euro miljöklass | Euro 5 |

#### Motor och drivlina

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🐎 Motoreffekt | 493 hk |
| ⚙️ Växellåda | Automat/tillsats |
| ⛽ Drivmedel | Diesel |

#### Däck och hjul

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 🛞 Däck bak | 315/80R22.5 |

#### Mått och vikt

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📏 Längd | 9 850 mm |
| ↔️ Bredd | 2 600 mm |
| ⚖️ Tjänstevikt | 13 330 kg |
| ⚖️ Totalvikt | 27 000 kg |
| ⚖️ Maxlast | 13 670 kg |
| 🔢 Antal axlar | 3 |
| 📏 Axelavstånd | 4 700 mm |
| 📏 Axelavstånd 2 | 1 360 mm |
| ⛽ Tankvolym | 400 l |
| ⚖️ Släpvikt obromsad | 44 000 kg |
| ⚖️ Släpvikt BE-körkort | 24 000 kg |

#### Registreringsinformation

| Egenskap | Värde |
| --- | --- |
| 📅 Registreringsdatum | 2008-06-27 |
| 📋 Fordonsstatus | Avställd |
| 📅 Statusdatum | 2024-10-13 |
| 📅 Första gången i trafik | 2008-07-02 |
| 📄 EU-registreringsbevis datum | 2021-01-05 |

---

### Budinformation
- *Auktionsavslut*: 2026-05-20 10:03 (Svensk tidszon)

- **_OBS_**: Endast företag får lägga bud på detta objekt
- *Ledande bud (exkl. moms)*: 10 500 kr
- *Ledande bud (inkl. moms)*: 13 125 kr
- *Antal bud*: 1
- *Moms på bud*: 25%
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (exkl. moms)*: 500 kr
- *Varje bud måste öka i jämna steg om (inkl. moms)*: 625 kr
- *Reservationspris uppnått*: Nej

- *Serviceavgift (exkl. moms)*: 10900 kr
- *Serviceavgift (inkl. moms)*: 13625 kr

- *Reservationspris*: ej uppnått

---

### Auktion
- *Auktionsavslut*: 2026-05-20 10:03 (Svensk tidszon)

- *Plats*: Jönköping (Jönköping)
- *Utlämningsadress*: Jönköping
- *Visning*: Efter ö.k. med pro@budi.se
- *Frakt*: Ej tillgänglig
- *Säljare*: Säljes på uppdrag av ett företag.

---

### Auktionsansvarig (auktionsmäklare)
- *Namn*: Budi Auktioner
- *E-post*: fordon@budi.se
- *Telefon*: 08-20 65 55

---

### Budhistorik
| Belopp (exkl. moms) | Belopp (inkl. moms) | Datum | Autobud | Budgivare |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| 10 500 kr | 13 125 kr | 2026-05-06 23:24 | Nej | 1 |

---

### Alla bilder
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-2.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-3.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-4.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-5.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-6.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-7.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-8.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-9.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-10.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-11.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-12.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-13.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-14.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-15.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-16.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-17.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-18.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-19.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-20.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-21.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-22.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-23.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-24.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-25.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-26.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-27.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-28.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-29.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-30.jpg)
![Lastbil Scania R500 LB 6X2*4 MNB -2008 | Reparationsobjekt](https://media.budi.se/auctionobjects/images/roadteksgs1/1-31.jpg)


---

### Säljs i Auktion
- *ID*: 8010
- *Namn*: Lastbil och skåpbil


------------------------------------------------------------------------

Tack för att du besöker Budi.se!

- Denna sida finns tillgänglig på: https://www.budi.se/objekt/137409/lastbilar/lastbil-scania-r500-lb-6x24-mnb-2008-reparationsobjekt.md
- Denna sida finns också tillgänglig som HTML på: https://www.budi.se/objekt/137409/lastbilar/lastbil-scania-r500-lb-6x24-mnb-2008-reparationsobjekt
- För fullständiga LLM instruktioner, se: https://www.budi.se/llms.txt

------------------------------------------------------------------------

Copyright Budi AB - All rights reserved
