36 ST. SOLPANEL 380W PERC - ZNSHINE SOLAR-380W BIFACIAL SR
6d 17h
Avslutas: 20 maj 2026 13:09
Ledande bud
Utlämning
Måndag 25 maj kl. 07 till 11Adress
GrästorpFrakt
MöjligÖvrigt
Moms på bud
25%
| Bud | Tid | Budgivare |
|---|
| Bud | Tid | Budgivare |
|---|
Objektbeskrivning
Objekt-ID
301/137620Export
Not allowedTeknisk data
Övriga förp.storlekar: 36 ST
Typ: ZXM6-NHLDD120-380M
Utförande: Grafen-glas
MPP-effekt (STC): 380 Wp
Tomgångsspänning: 41.4 V
Kortslutningsström: 11.51 A
Moduleffektivitet: 20.86 %
Längd: 1755 mm
Antal celler: 120
Färg ram: Svart
Bredd: 1038 mm
Max. systemspänning: 1500 V
Höjd: 30 mm
MPP-spänning (STC): 34.6 V
MPP-ström (STC): 10.99 A
Ram: Ja
Med anslutningskabel: Ja
Längd kabel: 1 m
Vikt: 22.5 kg
Effektgaranti: 80 %
Auktionsinformation
Auktionsavslut
20 maj 2026 13:09Utlämning
GrästorpFrakt
MöjligExport
Not allowedÖvrigt
FöretagBudis auktionsvillkor
Läs gärna våra fullständiga villkor för mer information:
Villkor / Villkor för företag
Vanliga frågor och svar
Manuella bud är tillgängliga på objekt med högre budstege.
Hur det fungerar
- Du väljer manuellt bud i budgivningsvyn
- Om budet är tillräckligt högt blir det direkt det synliga ledande budet
- Det finns ingen dold "budbevakning" - ditt bud är precis vad du ser
Kan jag sänka mitt manuella bud?
Kan jag ändra till maxbud istället?
Ser andra mitt manuella bud?
Vad händer om någon har maxbud som är högre än mitt?
Vad händer om mitt manuella bud är högre än deras maxbud?
Då vinner du budgivningen och tar över ledningen. Ditt exakta belopp blir det nya synliga budet.
Exempel på hur manuella bud fungerar
Exempel 1: Du vinner med manuellt bud
Exempel 2: Du förlorar mot ett maxbud
Exempel 3: Du slår ut ett maxbud
Skillnaden mot maxbud
| Egenskap | Maxbud | Manuellt bud |
|---|---|---|
| Synligt bud | Stegar upp automatiskt | Exakt det du anger |
| Automatisk budgivning | Ja | Nej |
| Dolt maxbelopp | Ja | Nej (max = synligt) |
| Kan sänkas | Ja (ned till synligt bud) | Nej |
Varför finns serviceavgiften?
Hur beräknas serviceavgiften?
Serviceavgiften sätts i relation till marknadsvärdet.
Tillkommer moms på serviceavgiften?
Ja, 25 % moms läggs alltid på serviceavgiften.
När och var kan jag se serviceavgiften?
Exempel
Exempel 1
- Serviceavgift i procent: 16%
Beräkning:
Exempel 2
- Serviceavgift i procent: 16%
Beräkning:
Har alla objekt ett reservationspris?
Vad händer om reservationspriset inte uppnås?
Kan jag fortfarande köpa om jag vinner under reservationspriset?
Ser jag reservationspriset i förväg?
Varför finns reservationspris?
För att ge säljaren trygghet i att inte behöva sälja objektet under ett för lågt pris.
Bud som lagts automatiskt av budmotorn markeras med i historiken.
Kan jag ändra mitt maxbud?
Måste jag alltid lägga bud manuellt?
Ser andra mitt maxbud?
Nej. Ditt maxbud är dolt för övriga budgivare. De ser bara det aktuella ledande budet.
Vad händer om två lägger samma maxbud?
Den som la sitt maxbud först får fördelen och ligger kvar som ledande budgivare.
Kan jag ångra ett maxbud?
Exempel på hur maxbud fungerar
Budmotorn är skapad för att göra budgivningen enklare för dig som budgivare.
På Budi finns två sätt att lägga bud:
- Maxbud - Systemet budar automatiskt åt dig upp till din maxnivå. Tillgängligt på alla objekt.
Maxbud - automatisk budgivning
När du lägger ett maxbud sköter budmotorn budgivningen åt dig automatiskt:
- Det synliga budet visar bara vad som behövs för att leda budgivningen
- Om någon annan bjuder under ditt max höjs det synliga budet automatiskt
Manuellt bud - full kontroll
Scenarion
Scenario 1: Du har högst maxbud
Scenario 2: Någon annan har högre maxbud
Scenario 3: Samma maxbud
→ Den som la sitt maxbud först ligger kvar som ledande budgivare.
Scenario 4: Manuellt bud mot maxbud
Scenario 5: Manuellt bud slår ut maxbud
Auktionsförlängning
Vanliga frågor
Kan jag alltid välja mellan maxbud och manuellt bud?
Aktiveras budmotorn för manuella bud?
Kan jag se andras maxbud?
Nej. Maxbud är dolda för andra budgivare. Du ser bara det aktuella ledande budet.
Hur vet jag om ett bud lagts automatiskt?
Bud som lagts automatiskt av budmotorn markeras med i budhistoriken.
Om du skickar ett ombud för att hämta åt dig måste även ombudet kunna visa upp ditt kvitto.
Hur bokar jag frakt?
Frakten bokas alltid i samband med betalningen, om objektet kan skickas.
Kan någon annan hämta mitt objekt?
Ja. Ombudet måste visa upp ditt kvitto vid utlämningen.
Kan jag använda en extern tjänst som Tiptapp eller Mooova?
Ja. Se till att den som hämtar har ditt kundnummer och kvitto för att kunna hämta ut objektet.
Är frakt alltid möjlig?
6d 17h
Avslutas: 20 maj 2026 13:09
Ledande bud
Utlämning
MöjligÖvrigt
Moms på bud
25%
Mer från samma auktion
36 ST. SOLPANEL STANDARD 365W - SOLITEK
36 ST SOLPANEL STANDARD 365W